Problem with XDataMusicWeb.web

Compiling XDataMusicWeb.dproj (Debug, Win32)
Command line: C:\Users\MI5\Documents\tmssoftware\TMS WEB Core RSXE12\Compiler\pas2js.exe "D:\DelphiProj\TMS WEB Core Demos\XData\music\XDataMusicWeb\XDataMusicWeb.dpr" -MDelphi -l -JeJSON -Jminclude -O- -Jc -viw -vnh -vm026,5024,3021,5023,4501 -Jitms.js -Jirtl.js "-FuD:\DelphiProj\TMS WEB Core Demos\XData\music\XDataMusicWeb;C:\Users\MI5\Documents\tmssoftware\TMS WEB Core RSXE12\Core Source\;C:\Users\MI5\Documents\tmssoftware\TMS WEB Core RSXE12\Core Source\RTL;C:\Users\MI5\Documents\tmssoftware\TMS FNC Core;C:\Users\MI5\Documents\tmssoftware\TMS FNC UI Pack;C:\Users\MI5\Documents\tmssoftware\TMS WEB Core RSXE12;C:\Users\MI5\Documents\tmssoftware\TMS Busines Core Library\source\core\common;C:\Users\MI5\Documents\tmssoftware\TMS Busines Core Library\packages\web\pju;C:\Users\MI5\Documents\tmssoftware\TMS XData\source\core\common;C:\Users\MI5\Documents\tmssoftware\TMS XData\source\core\web;C:\Users\MI5\Documents\tmssoftware\TMS XData\packages\web\pju" "-FiD:\DelphiProj\TMS WEB Core Demos\XData\music\XDataMusicWeb;C:\Users\MI5\Documents\tmssoftware\TMS WEB Core RSXE12\Core Source\;C:\Users\MI5\Documents\tmssoftware\TMS WEB Core RSXE12\Core Source\RTL;C:\Users\MI5\Documents\tmssoftware\TMS FNC Core;C:\Users\MI5\Documents\tmssoftware\TMS FNC UI Pack;C:\Users\MI5\Documents\tmssoftware\TMS WEB Core RSXE12;C:\Users\MI5\Documents\tmssoftware\TMS Busines Core Library\source\core\common;C:\Users\MI5\Documents\tmssoftware\TMS Busines Core Library\packages\web\pju;C:\Users\MI5\Documents\tmssoftware\TMS XData\source\core\common;C:\Users\MI5\Documents\tmssoftware\TMS XData\source\core\web;C:\Users\MI5\Documents\tmssoftware\TMS XData\packages\web\pju" "-FUD:\DelphiProj\TMS WEB Core Demos\XData\music\XDataMusicWeb\TMSWeb\Debug" -vl -dDEBUG -dWEBLIB
Pas2JS Compiler version 1.4.16 [2019/10/15] for Win32 i386 / TMS WEB Core version v1.3.0.0
[Error] identifier not found "usResolveFailed"
identifier not found "usResolveFailed"
[Fatal Error] identifier not found "usResolveFailed"

Please update to latest TMS XData, released this week.


I use the latest XDATA 4.9 (Wednesday, December 04, 2019)

You made sure NO MORE old version files of TMS XData are on your system?

I reinstalled after complete cleaning (on the second computer):
Compiling XDataMusicWeb.dproj (Debug, Win32)
Command line: C:\Users\Mi\Documents\tmssoftware\TMS WEB Core RSXE12\Compiler\pas2js.exe "C:\Users\Public\Documents\tmssoftware\TMS WEB Core Demos\XData\music\XDataMusicWeb\XDataMusicWeb.dpr" -MDelphi -l -JeJSON -Jminclude -O- -Jc -viw -vnh -vm026,5024,3021,5023,4501 -Jitms.js -Jirtl.js "-FuC:\Users\Public\Documents\tmssoftware\TMS WEB Core Demos\XData\music\XDataMusicWeb;C:\Users\Mi\Documents\tmssoftware\TMS WEB Core RSXE12\Core Source\;C:\Users\Mi\Documents\tmssoftware\TMS WEB Core RSXE12\Core Source\RTL;C:\Users\Mi\Documents\tmssoftware\TMS Busines Core Library\source\core\common;C:\Users\Mi\Documents\tmssoftware\TMS Busines Core Library\packages\web\pju;C:\Users\Mi\Documents\tmssoftware\TMS FNC Core;C:\Users\Mi\Documents\tmssoftware\TMS FNC UI Pack;C:\Users\Mi\Documents\tmssoftware\TMS WEB Core RSXE12;C:\Users\Mi\Documents\tmssoftware\TMS XData\source\core\common;C:\Users\Mi\Documents\tmssoftware\TMS XData\source\core\web;C:\Users\Mi\Documents\tmssoftware\TMS XData\packages\web\pju" "-FiC:\Users\Public\Documents\tmssoftware\TMS WEB Core Demos\XData\music\XDataMusicWeb;C:\Users\Mi\Documents\tmssoftware\TMS WEB Core RSXE12\Core Source\;C:\Users\Mi\Documents\tmssoftware\TMS WEB Core RSXE12\Core Source\RTL;C:\Users\Mi\Documents\tmssoftware\TMS Busines Core Library\source\core\common;C:\Users\Mi\Documents\tmssoftware\TMS Busines Core Library\packages\web\pju;C:\Users\Mi\Documents\tmssoftware\TMS FNC Core;C:\Users\Mi\Documents\tmssoftware\TMS FNC UI Pack;C:\Users\Mi\Documents\tmssoftware\TMS WEB Core RSXE12;C:\Users\Mi\Documents\tmssoftware\TMS XData\source\core\common;C:\Users\Mi\Documents\tmssoftware\TMS XData\source\core\web;C:\Users\Mi\Documents\tmssoftware\TMS XData\packages\web\pju" "-

FUC:\Users\Public\Documents\tmssoftware\TMS WEB Core 
Demos\XData\music\XDataMusicWeb\TMSWeb\Debug" -vl -dDEBUG -dWEBLIB
Pas2JS Compiler version 1.4.16 [2019/10/15] for Win32 i386 / TMS WEB Core version v1.3.0.1
[Error] identifier not found "usResolveFailed"
identifier not found "usResolveFailed"
[Fatal Error] identifier not found "usResolveFailed"

I ve same problem after update to 1.3 yesterday 6/12/19

Can you make sure to install the newest TMS XData (release Dec 4, 2019) and verify no more old version TMS XData files are on your system?

Sure Bruno, before install new vers yesterday (6/12) i've unistalled old version and deleted folder too in delphi Rio .

We detected there is a issue specifically with XData Music Demo. It's not working, indeed. We will release a fix soon.